Vánoční večeře



Hohoho Veselé Vánoce! Rozhodla jsem se, že si vyzkouším pár jídel před oním slavným dnem, jelikož na vegan kuchařce na fejsbučíku se už pár dní rozjíždí diskuze typu kdo co máte na Štědrovečerní večeři. Já měla loni vegetariánské Vánoce a to přesně bramborový salát a sójové plátky v sýrovém těstíčku. Letos to ale nebude žádný sýr ani majonéza a tak si taky lámu hlavu co si dám. Polévku u nás nikdy nemíváme, což vůbec nechápu, když já jsem takový milovník polévek! Na Vánoce bývá tradiční polévka rybí, ale ta se naštěstí u nás nejedla nikdy, takže si dám buď hrachovku nebo zelnou. 
Kapr? Toho chudáka jsem šetřila celý život, ani jako dítě jsem netoužila mít po tom ve vaně kapra a jedla jsem vždy filé na másle, což asi těžko nějak napodobím a tak jsem aspoň zkusila napodobit rybí chuť. Na netu jsem našla několik návodů a tak jsem si vybrala 2 - Vegerybu (Vánoce bez násilí) a Prsty kapitána Tofu. Musím říct,že Vegeryba byla zatím nejchutnější verze celeru jakou jsem měla. Ale prsty z tofu mi chutnaly nejvíc, takže já už vím co na Vánoce. 

Zelná polévka

500 g kysaného zelí
2 větší brambory
cibule
marinované tofu (nebo vege klobáska)
mléko
mouka
olej
4 bobkové listy
8 kuliček nového koření
8 kuliček pepře
sůl, cukr
červená paprika
nálev ze zelí

1. Cibuli nasekanou na drobno osmahneme s kořením, přidáme slité zelí, zalijeme vodou (nebo vývarem) a vaříme doměkka.
2. Brambory nakrájené na kostičky uvaříme zvlášť v osolené vodě. Tofu na pánvi zaprášíme červenou paprikou a osmažíme na oleji do křupava.
3. Mouku rozmícháme v mléku, vlijeme do polévky a povaříme ještě pár minut.
4. Do polévky přidáme uvařené brambory a tofu, ochutíme solí, šťávou ze zelí a cukrem.


Hrachová polévka


250g žlutého hrachu (namočeného přes noc)
100ml smetany
2 lžíce mouky
3 lžičky majoránky
3 stroužky česneku
Několik plátků toustového chleba
olej
Sůl

1. Hrách uvaříme doměkka a poté rozmixujeme.
2. Mouku rozmícháme ve smetaně, vlijeme do polévky a povaříme 10 minut. Mezitím si pečivo nakrájíme na kostky a buď opečeme na pánvi, nebo v troubě do křupava.
3. Polévku ochutíme majoránkou, česnekem a solí.

Prsty kapitána Tofu

100g slunečnicových semínek
200g tofu natural
cibule
5 stroužků česneku
koření na ryby
mouka
strouhanka

1   1. Slunečnicové semínka namočíme na 24 hodin předem, poté rozmixujeme s trochou čisté vody. Tofu rozmixujeme s cibulí a smícháme ze semínkovou pastou.
2. Okořeníme česnekem a směsí na ryby, zahustíme moukou a necháme přes noc v lednici.
3. Tvarujeme prsty a obalujeme ve strouhance (já vyrobila z pár upečených toustů a vlašských ořechu, rozmixovala jsem to a přidala ještě sezam). 

Vegeryba

jeden středně velký, uvařený, nahrubo nastrouhaný celer
sáček ovesných vloček
směs rybího koření
sojová omáčka
zeleninový vývar 
strouhanka nebo hraška
olej

1.Vločky (mohou být i pomleté na masovém mlýnku) smícháme s uvařeným nahrubo nastrouhaným celerem, směsí rybího koření, 1-2 lžícemi sojové omáčky a zalijeme cca 1/4 - 1/2 l zeleninového vývaru.
2. Necháme namočené v lednici aspoň 3-4 hodiny (nejlépe přes noc).
3. Poté před podáváním zahustíme strouhankou do hustoty hmoty karbenátkového těsta a tvoříme porce ve tvaru rybek. Obalované buď ve strouhance nebo v těstíčku z hrašky smažíme na oleji.

Bramborový salát

1,5 kg brambor
2 velké mrkve
3 velké nakládané okurky
Mražený hrášek
1-2 balení sojanézy
lžíce hořčice
sůl
pepř
trocha nálevu z okurek

1. Brambory a mrkev uvaříme doměkka. Oloupané brambory, mrkev a okurek  nakrájíme na drobné kostky. Hrášek spaříme v horké vodě a přidáme k ostatní zelenině.
2. Sojanézu smícháme s hořčicí, nálevem a okořeníme podle chuti.
3. Zeleninu  dobře promícháme s ochucenou sojánézou a necháme dobře vychladit.






















                                            Veselé Vánoce Vám přeji :)

Seitan na žampionech a bramborové harmoniky

Brambory jak já Vás miluji, kolik věcí se z Vás dá udělat - bramboráky, bramborová polévka, zapečené brambory, bramborová kaše... A takhle můžu jmenovat dál a dál. Tyto pečené brambory jsou trošičku pracné a pečou se 60 minut, ale i tak stojí za to. Seitan na žampionech - místo seitanu můžeme použít robi (což je nejvíc) a nebo třeba tofu, kdo co má v lednici (takovej Babica že mě :D). Omáčka je rychlovka, takže brambory doporučuji začít dělat trochu dřív. Komu nevadí cibule určitě ji doporučuji použít a osmažit před žampiony, omáčka bude mít plnější chuť.
Uvědomila jsem si, že neuvádím na kolik stupňů peču něco v troubě - to bude tím, že vlastně nevím na kolik peču, mám teď v Ově takovou idiotskou troubu, která peče strašně divně a nedá se odhadnout na kolik a jak dlouho, čili musím podle oka. Jak říkají v TV respektujte zkušenosti s vlastní troubou :D.

Ingredience na 2 porce:
asi 3 plátky seitanu
200 g žampionů
400 ml vývaru
sójová omáčka
lžíce bramborového škrobu
sůl
pepř

Harmoniky
4 větší brambory
4 stroužky česneku
tymián
lžíci rozpuštěného másla
lžíce olivového oleje
sůl
pepř

Postup:
1. Brambory si očistíme kartáčkem a opatrně do nich uděláme zářezy s asi 3mm rozestupy, řežeme asi do 2/3 bramboru. 
2. Smícháme rozmačkaný česnek a koření s máslem a olejem a snažíme směš natřít do spárů brambory, tato část je nejvíc nudná, ale je nutná. 
3.Dáme péct do vyhřáté trouby, po 30 minutách se pokusíme oddělit od sebe spáry bramboru a můžeme podle potřeby přidat trochu másla. 

Omáčka:
1.Žampiony očistíme od hlíny a oloupeme a nakrájíme na plátky (já je nemyju, vadí mi když jsou mokré). Seitan nakrájíme na nudličky.
2. Na oleji osmahneme žampiony do hněda a potom přihodíme seitan. Osolíme, opepříme a ochutíme sójovou omáčkou.
2. Zalijeme asi 350 ml vývaru a chvilku povaříme. Ve zbytku vývaru dobře rozmícháme škrob a vlijeme do pánve, omáčka začne hned houstnout. Vaříme na mírném ohni asi 10 minut. Podáváme s bramborovými harmonikami. 

Pasta e fagioli

Miluju polévky, pokud bych si měla vybrat jednu věc, kterou musím jíst do konce života byla by to polévka. Inspirace na tuto italskou hustou polévku je z časopisu Gurmet. Fazole se musí namočit den předem, můžeme použít i konzervované, ale nebude to ono. Delší dobu vaření nám vynahradí chuť.


Ingredience:
200 g suchých bílých fazolí
cibule
1 mrkev
5 stroužků česneku
500 ml rajčatové passaty
1 l vývaru
200 g malých (bezvaječných) těstovin
olivový olej
sůl
pepř
bazalka

Postup:
1. Namočené fazole předvaříme 30 minut. Nakrájíme cibulku s  česnekem na jemno a mrkev nastrouháme nahrubo.
2.Cibulku s česnekem a mrkví smažíme 10 minut na 2 lžících oleje. Zalijeme passatou, vývarem a přidáme slité předvařené fazole. Vaříme asi půl hodiny.
3. Zkusíme jestli jsou fazole měkké, pokud ano tak přidáme těstoviny, bazalku. osolíme a vaříme do změknutí těstovin. Při podávání můžeme polít olivovým olejem. 

Svíčková



Nejsem moc typ na omáčky s knedlíky, ale svíčková je taková výjimka, proto se ji snažím někdy udělat a to tak aby byla co nejvíc podobná té s masem. V tomto receptu jsem zkusila zeleninu se seitanem místo vaření péct v troubě a dopadlo to moc dobře, hlavně pro seitan, chytil úplně chuť té omáčky. Jinak nic inovativního to není klasické koření a tak, jen je to prostě vegan, což je super, nemusíme si odpírat všechno co nám chutnalo v minulosti :). Knedlík moc vychytaný nemám, ale nebyl špatný, sice byl takový zdravější, protože jsem neměla normální mouku tak jsem dala celozrnnou.

Ingredience:

700 g směsi pod svíčkovou (mrkev, celer, petržel)
cibule
1 l vývaru
několik plátků seitanu
hrnek smetany
4 bobkové listy
nové koření 8 kuliček
pepř 8 kuliček
sůl
citron nebo ocet
olej

Na knedlík:

200g polohrubé mouky
200g krupice
1 kypřící prášek
200ml mléka (rýžové, ovesné..)
1 lžička soli
kostičky pečiva


Postup:
1. Na oleji osmahneme cibulku a potom přidáme směs kořenové zeleniny, chvilku restujeme a poté vložíme do zapékací mísy. Přidáme seitan, koření, osolíme a zalijeme vývarem. Pečeme zakryté asi hodinku a půl.
2. Vyndáme seitan a vymačkáme z něj tekutinu aby nebyl tak moc nasáklý a dáme stranou. Vyjmeme taky koření a poté zeleninu rozmixujeme se smetanou. Dochutíme a popřípadě zředíme ještě trochou smetany nebo vývaru.

Knedlík:
1.Smícháme všechny suché přísady a přilijeme mléko, přidáme pečivo a vypracujeme lepivé těsto.
2. Vytvoříme si 2 válečky, které vaříme 20 minut ve vroucí vodě. Po 10 minutách vaření obrátíme aby se uvařil stejnoměrně.

Omáčku podáváme s knedlíkem, citronem, brusinkami a pokud máme šlehačkou.

Aglio olio e růžičková kapusta

Růžičková kapusta je taková malinkatá opomíjená chudinka, kterou nikdo moc nemá rád a přitom je plná dobrých věcí jako je vitamín B1 a C, draslík nebo vápník. Musím se přiznat, že já ji také obcházela, ale když ona tak hezky roztomile kouká tak sem se rozhodla dát ji šanci a zatím mě nezklamala. Když se správně upraví má sladkou, lehce nahořklou chuť. Klasický recept na Aglio olio mám moc ráda, a proto jsem si říkala, že s kapustičkami by to mohlo být zajímavé zpestření. Inspirace je z mého oblíbeného časopisu Apetit, samozřejmě v origo receptu je parmigiano ale já použila Veganline (až Ježíšek donese pořádný mixér udělám si tunu vegan parmazánu). A pro ty co kapustičky nemusí, v tomto receptu moc kapustově nechutnají!

Ingredience na 2 porce:
cca 10 kapustiček
špagety (já půl balení)
4 stroužky česneku
30 ml olivového oleje + další na podávání
chilli vločky (nebo čerstvá paprička)
sůl



Postup:
1. Kapustičky rozebereme na lístky, česnek nakrájíme na plátky a dáme vařit špagety do osolené vody (platí že na 100g 1 litr vody a na každý litr jedna lžíce soli).
2. V pánvi začneme pomalu zahřívat česnek (nesmíme ho spálit, potom zhořkne) a po chvíli přidáme lístky kapustiček a okořeníme chilli. Asi po 3 minutách přilijeme trochu vody z těstovin a zahříváme 1-2 minuty.
3. Špagety smícháme s omáčkou a můžeme podávat posypané nějakým "sýrem".

Pirohy se zelím a houbami/ Pierogi z kapustą i grzybami



Toto jídlo jsem vyzkoušela v létě v Krakově, a ačkoliv sem pirohům nikdy moc nefandila, poláci je fakt umí! Výborné sou taky Ruské pirohy, ale v origo receptu je samozřejmě slanina a taky tvaroh, ale s tofu aka tvarohem by to taky mělo jít... No bohužel musím uznat, že ač jsem se inspirovala polskými recepty, nebyly tak strašně moc dobré jak tehdá, ale i tak jsou velmi jedlé a určitě je budu dělat často. Dost jsem se bála toho těsta a taky proto mi trvalo asi 3 měsíce, než jsem se odhodlala, ale bylo to úplně primitivní a rozhodně teď budu dělat víc těstových záležitostí :) Co se týče porcí, které jsem z toho udělala tak těsto bylo tak na 3 - 4 porce a náplň mi zbyla jestě na další 2 těsta, tak sem ji dala do mrazáku.

Ingredience:
kysané zelí (podle potřeby ja měla 500g)
hrst sušených hub
cibule
sůl
pepř
olej
2 hrnky hladké mouky
1 hrnek teplé vody

Postup:
1. Namočíme si houby, nejlépe několik hodin předem, uvaříme a vývar si necháme na podliti.
2. Cibulku, zelí a houby nasekáme na malé kousky. Cibuli zesklovatíme a poté přidáme zelí, chvíli smažíme, přisypeme houby a zalijeme vývarem z nich. Dusíme do měkka asi půl hodiny popřípadě podléváme zbylým vývarem.
3. Mouku a vodu smícháme a vypracujeme pružné těsto,  které rozválíme na tenkou placku a vykrajujeme kolečka. Naplníme je asi lžící směsi a dáváme pozor, aby náplň nebyla ve spárách, mohli by se nám při vaření rozlepit. 
4. Vytvarované pirožky vaříme ve vařící vodě několik minut, je potřeba zkusit, kdy jsou hotové. Mohou se také zamrazit a poté se ohřívají smažením na pánvi, což není moc zdravé, ale chutné jo ;).

Podávají se samotné, se smaženou cibulkou a nebo nějakou omáčkou. Já rozmixovala zbytek hub se sójovou smetanou, přidala kmín, osolila, opepřila a prohřála. 

Tofu na paprice


Tento recept patří mezi mé nejoblíbenější a přitom je to tak jednoduché a rychlé. Vždycky, když nemám nic moc v zásobách tak si vzpomenu na toto jídlo. Veškeré suroviny mám běžně doma, peněženku mi to teda nezruinuje. Recept jsem objevila na stránce soucitne.cz, ale chci ho sem dát, kdyby ho někdo třeba ještě neznal. Místo smetany jsem použila zajíce, ale se smetanou chutná o trochu lépe :) Příloha jsou nejlepší těstoviny například mašličky nebo rýže. Já jsem doma měla jen špagety tak jsem zvolila pohanku, kterou jsem si oblíbila v Polsku (tam mi taky chutná mnohem víc, asi jsou to léta praxe, tam je totiž běžnou přílohou jako u nás třeba brambory). 

Ingredience na 2 porce:
1 tofu natural
pohanka
mletá paprika
vegeta
hrnek smetany
hrnek bujónu
sójová omáčka
hladká mouka
ocet
sůl
pepř

Postup:
1. Pohanku zalijeme vroucí vodou a povaříme maximálně 3 minuty. Poté ji schováme pod peřinu a ona za 15 minut dojde.
2. Tofu nakrájené na kostičky poprášíme paprikou a vegetou. Vložíme na pánev, pokapeme sójovkou (nejradši mám houbovou) a osmažíme.
3. Zalijeme bujónem, povaříme a přidáme smetanu, v které jsme rozmíchali asi lžíci mouky a necháme zhoustnout. Dochutíme troškou octa, solí, pepřem a paprikou.

Pohanka je obilovina, která bohužel v Česku není moc oblíbená. Obsahuje rutin, selen, měď a mangan, snižuje cholesterol a předchází vzniku aterosklerózy. Existuje světlá a tmavá (neloupaná) pohanka, lepší je začít se světlou protože ta nemá tak výraznou chuť. Pohanku můžeme použít jak na sladko (to jsem se zatím neodvážila vyzkoušet) i naslano - jako přílohy, kaše, náplně na zapékání nebo základ různých placek. 



Kapustové karbanátky













Tyhle karbanátky jsou dost zdravé, jelikož nejen že jsou složené ze zdravých věcí, ale také se místo smažení pečou. Já miluju smažené věci, ale když se dá jinak tak se snažím udělat to zdravěji (v rámci mezí :D). Ve všech receptech na internetu jsem našla mleté maso nebo uzené maso - uzené tofu se do nich hodí mnohem víc :). Jako přílohu jsem zvolila stejně jak ke všem karbanátkům naši milovanou bramborovo-mrkvovou kaši o které můžu prohlásit, že je rozhodně taky zdravá a k tomu je moc dobrá, od té doby co sem ji dělala poprvé už jinak bramborovou kaši nedělám!


Ingredience:

malá hlávka kapusty
balení uzeného tofu
hrnek namočených ovesných vloček
3 lžíce celozrnné mouky
1 lžíce hrašky
3 stroužky česneku
sůl
pepř
trocha oleje

Na kaši:

brambory
mrkev
sůl
mléko (já použila ovesné)
máslo

Karbanátky:

Kapustu si nakrájíme, uvaříme do měkka (asi 30 minut) a poté nasekáme nožem na drobné kousky. Nastrouháme si tofu a přidáme do mísy ke kapustě. Přimícháme ostatní ingredience a začneme tvarovat karbanátky. Pokud je těsto moc řídké přidáme mouku.
Vytvarované karbanátky vložíme na pečící papír a pečeme zhruba 50 minut aby byly pěkně křupavé.

Kaše:

Brambory oloupeme a nakrájíme na kostky, mrkev oškrábeme a nakrájíme na tenké kolečka (potřebuje se vařit déle než brambory, proto na co nejtenčí kolečka). Vaříme v osolené vodě asi 20 minut a poté rozmixujeme ponorným mixérem spolu s mlékem. Občas přidávám i česnek ale jelikož je česnek už v plackách tak by ho bylo moc.